Děti ve škole a práce sociálního pedagoga

Z praxe: Kdo je to sociální pedagog

Co je sociální pedagog zač?

Při představování se s novými známými či kamarády kamarádů často dojde k tomu, že se bavíme o tom, co kdo dělá. Jakmile se dostane řada na mě, je většinová reakce: „A co je sociální pedagog zač?!“ A už se zamotávám… Náplň práce sociálního pedagoga je rozmanitá, o ukotvení pozice v legislativě raději nemluvit, cílová skupina sociálního pedagoga – žáci, rodiče, učitelé, příbuzní. Tedy vlastně celá síť, celá lidská síť aktérů života.

Pro sociálního pedagoga je důležité mít znalosti z pedagogiky, psychologie, sociální práce, filosofie, práva. Měl by se orientovat v aktuálních problémech a aktivně se zapojovat do jejich řešení. Ale co je důležitější, jsou osobnostní kvality.
Nebát se kreativity, improvizace, být schopen komunikovat na různých úrovních a neměla by mu být cizí asertivní sociální práce a case management.

Je to letadlo? Je to pták? Ne! Je to Sociální pedagog.

Sociální pedagog je jednoduše člověk, který je komunikativní, empatický, důvěryhodný, vyrovnaný. Je schopen vytvářet vazby s ostatními lidmi, podporovat je, spolupracovat a akceptovat rozdíly mezi lidmi sjednocujícím způsobem. Je nejen mediátor, ale je schopen poskytnou i socioterapii. Je otevřený, upřímný, trpělivý a opravdový. Nehodnotí, neškatulkuje, snaží se být prostředníkem možností řešení.

Prostě má rád lidi takové, jací jsou. Má rád rozmanitost
a barevnost lidského společenství.

Autor příspěvku: Mgr. Nela Beranová, sociální pedagožka

Podobné příspěvky